Skip to main content

Leko 6 sorközművelő kultivátor 7 kocsis hidarulikusan felcsukható(3-8 kocsis kivitelben, kézzel felcsukható változatban,műtrágyaszós variációval lehetséges a megrendelés)

Leko 6 sorközművelő kultivátor 7 kocsis hidarulikusan felcsukható(3-8 kocsis kivitelben, kézzel felcsukható változatban,műtrágyaszóval lehetséges a megrendelés)
Nettó ár:
2.500.000,00
Bruttó ár:
3.175.000,00
Valuta:
Ft
Az ár tájékoztató jellegű.
Gyártó / gyártmány:
Magyar
Frissítés időpontja:
2024.03.28. 09:23
Leírás (műszaki adatok, dimenzió vagy egyéb fontos paraméter):

Leko 6 m

Munkaszélesség:4,8 m

Munkált sorok száma:6

Teljesitmény igény:50-80

Merevszárú kapák száma:21

Rugóskapák száma:35 db

Tömeg:600 kg

Szállitási szélesség:2.5 m

Főtartó váz keresztmetszet:100*100

A Sorközművelő kultivátor
Hogyan takarítsuk meg kapálással a vegyszerek 50 százalékát úgy, hogy közben javuljon a talaj víz- és levegőgazdálkodása is?

A hazai mezőgéppiaci kínálatban mintegy 30 gyártó több mint 400 különböző sorközművelő kultivátora szerepel ? a kétsoros kiviteltől a 18 soros megoldásokig, a 100 ezer forint értékűtől a tíz milliónál is többe kerülő típusokig. A bő kínálatból arra lehet következtetni, hogy a kereslet is jelentős irántuk. A kínált típusok közel fele hazai gyártású.

Konstrukciós megoldások

Nagyon hasonló konstrukcióban készülnek a sorközművelő kultivátorok, de a részletekben jelentős eltérések adódnak. A kultivátorokat két csoportba sorolják. Az egyik csoport a széles sortávú (60?80 cm) kultúrákban alkalmazható, magasabb gerendely kialakítású és nagyobb geometriájú művelőtagokból épül fel. Főleg a kukorica és a napraforgó sorközművelésére alkalmazzák. A másik csoportot az alacsonyabb gerendely építésű, kisebb művelőtagokkal készülő, keskeny sortávú (40?50 cm) kultúrákban (cukorrépa, szója, zöldségnövények) alkalmazható sorközkapálók alkotják.

A traktorhoz történő kapcsolásuk szerint megkülönböztethetők hátsó függesztésű és mellső függesztésű kivitelek. Ez utóbbiak előnye, hogy a traktor vezetője kedvező pozícióból jobban követheti a kultivátor munkáját, pontosabban képes a védőtávolságokat tartani, a hátul függesztettekkel nagyobb védőtávolsággal lehet kapálni. Eszközhordozó traktorok esetében ritkábban lehet találkozni has alatti kivitellel is, amikor a kultivátort a traktor mellső és hátsó tengelye közé függesztik föl. Mellső és has alatti kivitelű kultivátorok esetén nem mellőzhetők a traktornyom-lazítók a kedvezőtlen tömörödés megszüntetéséhez.

A kultivátortagok állítható kivitelben, a főtartó gerendelyre kerülnek rögzítésre, amelynek a talaj feletti pozícióját támasztó kerekek határozzák meg. Nagy munkaszé-lességű változatok esetén hidraulikusan összecsukható gerendelyt gyártanak, ami kisebb szállítási szélességet tesz lehetővé.

Művelőtagok

A sorközművelő kultivátorok legfontosabb egysége a művelőtag. Ebből annyit helyeznek el a gerendelyen, ahány sorköz művelésére alkalmas a berendezés, és egy további elemet, amely a csatlakozósor egyik felét műveli meg.

Általában paralel megvezetésű függesztékkel kapcsolódnak a gerendelyre a művelőtagok, hogy egyenként és pontosan tudják követni a sorközökben a talajfelszín változásait. A talajban tartás elősegítésére rugós előfeszítéseket is alkalmaznak. A művelési mélységet művelőtagonként mélységhatároló kerekek biztosítják.

Kapacsoportok

A művelőtagok szerszámtartói általában többféle kapacsoport kialakítását is lehetővé teszik. Egy-egy művelőtagra egytől ötig lehet kapákat felhelyezni. Ezek megválasztása, a kapacsoport összeállítása döntően meghatározza a kultivátorok munkáját. A kapacsoportok képezhetők csak lúdtalpkapákból, vagy saraboló és forgó kapákból, de igen gyakori a lúdtalp- és a saraboló kapákból összeállított kapacsoport is. Az alkalmazható védőtávolság, a növényzet kiterjedtsége, a talaj állapota is befolyásolja a kapacsoport kiképzését.

Sorközművelés során leggyakrabban három, öt vagy hét merev, illetve rugós szárú, ék alakú vagy lúdtalpkapából kialakított ? továbbá a középső lúdtalpkapából és két( jobbos-balos) oldalazó sarabolóból felépített ? kapacsoportot alkalmaznak. Az egyes kapáknak és -csoportoknak eltérő a gyomirtó, a lazító-porhanyító és a felszínalakító hatása, amit úgyszintén számításba kell venni a kapacsoport megválasztásánál (lásd táblázatunkat). A töltögető kapatestekkel felszerelt sorközművelő kultivátorok a bakhát visszatöltésére, kiigazítására használhatók.

A kultivátorok kedvező munkasebessége passzív művelő szer számok esetén 5?8 km/h között választható meg a védőtávolság és a terepviszonyok függvényében. Forgó kapás összeállításnál ennél nagyobb munkasebesség is alkalmazható.

Sorvédők és irány tartó automatikák

A kisebb védőtávolságok alkalmazását teszik lehetővé és a földnek a növényre kerülését akadályozzák meg a sorvédő berendezések, amelyek közrefogják a növénysort. Ezeket is a művelőtagokra rögzítik. Kialakításuk lehet talajban futó védőtárcsa, a talajfelszínen csúszó védőlemez vagy gumitárcsa. Az alacsony és sűrűbb soros kultúráknak sorvédő alagútlemezt is alkalmaznak a növények védelmében.

Fontos, hogy a kultivátor pontosan a sorok között fejtse ki hatását, megőrizve a védőtávolságokat, védve ezáltal a kultúrnövényeket. Ehhez iránytartó tárcsás csoroszlyákat, keréknyom-vezérelt iránytartó kereket, vagy sorérzékelő iránytartó (kormányzó) berendezéseket alkalmaznak.

A keskeny sortávú zöldségnövények sorközének művelésére ritkábban alkalmaznak traktorral meghajtott, sorközmaró csoportokból felépülő rotációs kultivátorokat is. Ezeknél a sorközt védőburkolat alatt dolgozó, aktív talajmaró műveli meg, amellyel viszont csak alacsonyabb sebességen lehet hatékonyan dolgozni.

Az iránytartó berendezések pontos beállítása és folyamatos felügyelete sokat segít a művelési pontosság betartásában. Magas áruk miatt ma még eléggé ritkák az automata iránytartó berendezések. Két típusuk terjedt el: az egyik mechanikusan tapogatja le a sort, majd elektrohidraulikusan avatkozik be; a másik optikai érzékelőkön követi a növényi sort, és elektrohidraulikusan korrigálja az irányt. Ehhez a kultivátor-gerendely oldalirányú elmozdulását kell biztosítani.

DGPS alkalmazásával és automatikus traktorkormányzás esetén a kultivátorok sorköztartása is néhány centiméteres pontossággal végezhető. Ehhez azonban a traktoron meg kell lenniük a szükséges műszaki feltételeknek.

Trágyázás, vegyszerezés művelés közben

A vegetációs időszakban a növény gyökérzónája közelében kijuttatott műtrágyával nem csak a terméshozam növelhető, hanem megtakarítások is realizálhatók. Több gyártó is ajánl a sorközművelő kultivátorára szerelhető sorműtrágyázót, amely műtrágyatartályból, adagoló elemekből és levezető csövekből épül fel. A sebességarányos adagolásról külön talajkerékről átvitt hajtás gondoskodik.

Ritkábban, de kombinálják a sorközművelést sorvegyszerezővel is, főleg postemergens gyomirtás esetén. Ebben a felépítésben a kultivátor függesztő szerkezetére vagy a traktor elejére permetlé-tartály kerül, és permetlé-szivattyú juttatja el a vegyszert a soronként ? rendszerint a védőtárcsák vagy lemezek közé ? beépített szűrőfejhez. A gép csak a növényi sort (és a védőtávolságot) permetezi le, a sorközben pedig a kultivátorkapák irtják a gyomokat.

A SORKÖZMŰVELÉS 10 PONTJA

1. A művelt sorok számát a vetőgép sorához kell megválasztani. (Ha nyolcsoros vetőgéppel történt a vetés, ugyanannyi sorszámú kultivátort kell használni.) A művelésnél figyelembe kell venni a csatlakozó sorokat.

2. A növényi sortávolsághoz igazodva kell kiválasztani a kultivátort (keskeny vagy széles kapás sortávot kell művelni).

3. Legyünk tekintettel a növény fejlettségére, a talaj állapotára, a gyomosság mértékére! Alacsonyabb növények esetén a merev-szárú, középen lúdtalp-, kétoldalt saraboló kapa összeállítás a célravezető. Magasabb növényeknél nagyobb védőtávolság esetén a rugós szárú, ék-alakú vagy lúdtalpkapás kapacsoportok választhatók. Erősen cserepesedett (eső verte) talajon a forgókapás kialakítások eredményesebbek.

4. A csatlakozó sarokban fél kapacsoport kialakítással célszerű dolgozni.

5. Csak ép és megfelelően élezett kapákat használjunk a munkák során. Az életlen, sérült kapák kedvezőtlenül befolyásolják a gyomirtást és az iránytartást.

6. A művelési mélységet pontosan be kell állítani a gerendely támasztókerekeinél és a művelőtagok mélységhatároló kerekeinél.

7. Ellenőrizzük le a művelőtagok pontos kiosztását a gerendelyen, és rögzítsük. Vizsgáljuk meg a paralelogrammás felfüggesztések csapjainak kopását. Lógó művelőtagokkal nem lehet pontosan dolgozni.

8. A munkasebességet 5 és 8 km/h között célszerű megválasztani, forgó kapákkal nagyobb védőtávolság esetén is legfeljebb 10 km/h-val szabad dolgozni. Lejtős területen ezeket a sebességeket is mérsékelni kell.

9. Automatikus traktorkormányzás alkalmazása esetén növelhetők a művelési sebességek.

10. Növénytáplálást végző ? sorműtrágyázó adapterekkel felszerelt ? kultivátoroknál mindig leforgatási próbával kell leellenőrizni a beállítandó mennyiségeket.

MIT KELL TUDNIA EGY KULTIVÁTORNAK?

1. Megszünteti a talajtömörödést, a felszíni cserepesedést, segíti a talajszellőzést.

2. Csökkenti a vízveszteséget, elősegíti a csapadék és az öntözővíz beszivárgását a talajba.

3. Irtja a sorközökben kelő gyomokat, miközben a talajfelszínt egyenletesen tartja.

4. Képes a növénytáplálás megoldására a sor mellé kijuttatott műtrágyákkal.

5. Egyes kultúráknál a növénysorok töltögetését is elvégzik.

Származási ország:
Magyarország
A termék besorolása:
Szabványoknak való megfelelés:
igen
Szállításra vonatkozó információk:
Az ár békéscsabai átadással értendő, szállításban tudunk segíteni.
Programterületek ahová a terméket szállítani tudjuk:
Drávaszögi Gazdaságfejlesztési Program
Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program
Felvidéki Gazdaságfejlesztési Program
Muravidéki Gazdaságfejlesztési Program
Vajdasági Gazdaságfejlesztési Program
Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program
Szállító

Árajánlat igénylése:

db

Ezt az árajánlat változatot az alábbi esetekben javasoljuk:

  • amennyiben Ön / az Ön vállalkozása nem rendelkezik érvényes uniós adószámmal
  • amennyiben az Ön lakcíme / az Ön vállalkozásának székhelye az Európai Union kívül van
  • amennyiben Ön /az Ön vállalkozása az Európai Unión kívüli országban székhellyel rendelkező szállítótól kíván ajánlatot kérni
  • amennyiben az Ön lakcíme / az Ön vállalkozásának székhelye és a kiválasztott termék szállítójának székhelye ugyanabban az országban van

Ezt az árajánlat változatot az alábbi esetekben javasoljuk:

  • amennyiben Ön / az Ön vállalkozása rendelkezik érvényes uniós adószámmal és az Európai Unión belüli más országban székhellyel rendelkező szállítótól kíván ajánlatot kérni
Ahhoz, hogy ajánlatot kérjen kérjük regisztráljon Ajánlatkérőként.